Dnia 18. 12. 2019 roku dzieci z naszej grupy po wystawieniu Jasełki dla całego Przedszkola zebrały się w swojej sali  i  dzieliły się opłatkiem życząc sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Wesołych Świąt. Z niecierpliwością czekały na przyjście Gwiazdora i prezenty. Kiedy przyszedł zaśpiewały mu kolędę, podzieliły opłatkiem. Atmosfera w tym dniu była bardzo radosna.

25 listopada w przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie. Wesołą zabawę  rozpoczęliśmy od przywitania  przybyłych dzieci z ich przyjaciółmi – misiami. W odpowiedzi na zaproszenie z Przedszkola nr 3 w Gnieźnie. Dwie dziewczynki z grupy „Jastrzębi” miały możliwość uczestniczyć  w konkursie o Pluszowym Misiu. W uroczystości brało udział kilka przedszkoli. Panie prowadzące przygotowały mnóstwo atrakcji , które sprawiły dzieciom wiele radości. Dzieci miały okazję sprawdzić się w wielu zadaniach. Między konkurencjami uczestnicy mieli okazję zobaczyć przygotowane przez jedną z grup tamtejszego przedszkola tańce oraz piosenki o misiach. Na zakończenie uczestnicy otrzymali dyplomy oraz paczki z nagrodami.

Dnia 2 grudnia dzieci z naszej grupy  wybrały się na warsztaty do Siedziby Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie co oznacza Boże Narodzenie i anioł. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych zdobiąc przepięknie aniołka z drutu. Dzieci wcieliły się w postacie archeologów i ich zadaniem było w muzeum odszukać skarby z dawnych czasów. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z tym zadaniem znajdując wszystkie pozycje, które znalazły się na mapie. Na koniec tego pełnego wrażeń pobytu w muzeum dzieci obejrzały film o życiu św. Wojciecha i zapoznały się z historią jego trudnego życia.

Podobny obraz„6 grudnia – jak dobrze wiecie,

Święty Mikołaj chodzi po świecie.

Dźwiga swój worek niezmordowanie

i każde dziecko prezent dostanie.

A kiedy rozda już prezenty,

wraca do nieba uśmiechnięty”

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W piątek, 29 listopada  obchodziliśmy w  naszym przedszkolu Andrzejki.  Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, świece oraz unoszący się w całym przedszkolu zapach topionego wosku, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż.  Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości.  Dużo  radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Po słowach: Czary – mary, wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”, dzieci podchodziły do miski z wodą i z pomocą dorosłej osoby lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielkami dzieci odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.