„Zapadł wieczór – ten jedyny, najpiękniejszy w roku,
wszyscy są dla siebie mili i tak cicho wokół.
Pora, gwiazdko, na wieczerzę, widzisz, jak czekamy,
wyjdź na niebo srebrnym blaskiem, w oknie się spotkamy.
Połamiemy się opłatkiem i złożymy sobie
dużo ciepłych, dobrych życzeń – ty nam, a my tobie.
I zapachnie nam choinka żywym lasem w domu,
i rozpłacze się znów świeczka cicho, po kryjomu.
Biały obrus stół zaśnieży i sianko przykryje,
aż dwanaście potraw przyszło na naszą wigilię.

Pusty talerz będzie czekał na tych, których nie ma;

będą z nami niewidzialni ze świętego cienia.

Gdy połączy nas kolęda i w podróż zabierze,

pospieszymy do stajenki, jak kiedyś pasterze.

Dawno temu, przed wiekami, w dalekim Betlejem,

cud się zdarzył nad cudami, dał światu nadzieję.

Dziś śpiewamy o tej grocie wydrążonej w skale,

o Dzieciątku narodzonym i jak jest wspaniale.
Dziękujemy, pierwsza gwiazdko, że nas odwiedziłaś,
i cieszymy się z prezentów, które zostawiłaś.”

Włodzimierz Dulemba, „Wigilia z gwiazdką”

Coraz bliżej święta…..  Wyjątkową atmosferę poczuliśmy dekorując pyszne pierniczki…

Dzieci uwielbiają takie słodkie przygotowania do Świat Bożego Narodzenia. Za te przepiękne i przepyszne pierniki dziękujemy mamie Ignacego i Weroniki!!!

Dnia 2 grudnia dzieci z naszej grupy  wybrały się na warsztaty do Siedziby Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Przedszkolaki miały okazję przypomnieć sobie co oznacza Boże Narodzenie i anioł. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych zdobiąc przepięknie aniołka z drutu. Dzieci wcieliły się w postacie archeologów i ich zadaniem było w muzeum odszukać skarby z dawnych czasów. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z tym zadaniem znajdując wszystkie pozycje, które znalazły się na mapie. Na koniec tego pełnego wrażeń pobytu w muzeum dzieci obejrzały film o życiu św. Wojciecha i zapoznały się z historią jego trudnego życia.

Na ten dzień przedszkolaki czekały z ogromnymi emocjami i radością a także z odrobiną niepewności…. Mikołaj odwiedził również naszą grupę.  Orły już od jakiegoś czasu przygotowywały się do tej wizyty. Kilka dni wcześniej otrzymały od Mikołaja list, w którym była prośba o wykonanie kalendarza adwentowego. Dzieci spełniły prośbę Mikołaja i wspólnie przygotowały taki kalendarz. Podczas spotkania z Mikołajem przedszkolaki zaśpiewały i zagrały a wyjątkowy gość wręczył dzieciom upominki.

Tradycyjnie, jak co roku, obchodzimy w naszym przedszkolu andrzejki. Do naszej grupy zawitała wróżka Małgorzata, która dzięki swoim czarodziejskim mocom przepowiedziała naszym przedszkolakom przyszłość. Oczywiście nie zabrakło wróżb mówiących o szybkim wyjściu za mąż i przyszłym zawodzie. Dzieci zawsze reagują na takie wydarzenia pozytywnymi emocjami i tak też było w tym przypadku.