Koncepcja Traktu Królewskiego zakłada poprowadzenie trasy łączącej najciekawsze zabytki i miejsca Pierwszej Stolicy Polski, tak by turyści odwiedzający najciekawsze zabytki Wielkopolski( wśród których perłą jest gnieźnieńska katedra), docierali również do tych rzadziej  do tej pory odwiedzanych, takich jak kościoły: Św. Jana Chrzciciela i Św. Wawrzyńca, Park Miejski, dawne koszary Pruskie, secesyjne kamienice centrum miasta.
Całość spina postać królika- przewodnika, który ma zachęcić  do odwiedzenia Traktu również rodziny z dziećmi( etymologia polskiego słowa ,,królik” związana jest ze słowem ,,król” w języku niemieckim). Królik pojawia się również  w oprowadzającej po szlaku mobilnej aplikacji ,,Królika goń”. Dzięki niej, spacer po szlaku to również edukacyjna gra miejska, dla ludzi w każdym  wieku.
,,Sokoły’’ odbyły spacer po Trakcie Królewskim. Odwiedziły królika: Murarza, Degustatora, Hokeistę, Żołnierza pruskiego, Kolejarza itp..

27 kwietnia udaliśmy się z wizytą do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Dzieci w trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich, sprzęt, jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych, uczestniczyły w prelekcji dotyczącej zagrożeń dnia codziennego i umiejętności zapobiegania im.

Oprócz poznania tajników pracy strażaka przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej.

To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej ale jednocześnie niebezpiecznej pracy STRAŻAKA.

Korzystając z pięknej, ciepłej, słonecznej pogody dnia 26 kwietnia ,,Sokoły"założyły  w ogrodzie przedszkolnym ogródek warzywny. Poznały etapy zakładania ogródka: kopanie ziemi, grabienie, sianie, podlewanie. Dotykały i nazywały różne rodzaje nasion. Samodzielnie siały do ziemi: fasolę, sałatę, rzodkiewkę, buraczki, pietruszkę, marchewkę. Bawiąc się codziennie na boisku przedszkolnym, dzieci będą obserwowały wzrost roślin w ogródku.

Przedszkole nr 8 ,,Mali Polanie" w Gnieźnie było organizatorem X edycji konkursu: ,,Moje miasto -Gniezno przedszkolaki na tropie  gnieźnieńskich królików". Celem konkursu było:
-znajomość symboli lokalnych,
- propagowanie wiedzy o swoim rodzinnym mieście dotyczącej królików rozmieszczonych na terenie miasta,
- odkrywanie bogactwa regionalnego, dziedzictwa kulturowego,
- kształtowanie więzi emocjonalnych  ze swoim miejscem zamieszkania,
- inspirowanie dzieci do aktywności twórczej, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej,
- rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci.
Dnia 20 kwietnia 2022r. grupa ,,Sokoły'' jako laureaci konkursu w kategorii utwór( wiersz lub piosenka) tematycznie związany z Gnieznem, odebrała z rąk organizatorów upominek za I miejsce oraz pamiątkowy dyplom. W kategorii plastycznej, której tematem były zawody ludzi prezentowane przez gnieźnieńskie króliki zdobyli wyróżnienia i upominki: Amelia Julkowska i Jakub Kuźlak.
Grupa ,,Sokoły"zaprezentowała wiersz pt. ,,Moje miasto" przed szeroką publicznością w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna,ul. Staszica 12a. Nasze dzieci uczestniczyły także w Wernisażu prac plastycznych wystawionych w bibliotece oraz słodkim poczęstunku.

Dnia 12 kwietnia odbyło się  w naszym przedszkolu  śniadanie wielkanocne. Dzieci zasiadły przy zastawionym potrawami wielkanocnymi stole. Konsumowały: jajko z majonezem, kiełbasę białą i śląską, pastę jajeczną, szynkę, babeczki, cukrowe jajeczka, itp.. Po smacznym  śniadaniu przedszkolaki rozpoczęły poszukiwanie prezentów od Zajączka. Po długich poszukiwaniach w sali, udało się odnaleźć prezenty. Było dużo radości, zadowolenia i uśmiechu. :)
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH