CZARY-MARY, CZARY -MARY
                                         NIECH SIĘ SPEŁNIĄ
                                         ANDRZEJKOWE CZARY!
30 listopada obchodziliśmy w naszej grupie Andrzejki. Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły ,,poznać swoją przyszłość "- tą bliską ,,co dostanę od Mikołaja" i tą daleką ,,kim będę w przyszłości". Dzieci lały wosk, ustawiały buciki. Odbył się również słodki poczęstunek i zabawy przy muzyce.
W dniu 29 listopada odbyliśmy wycieczkę do biblioteki przy ulicy Staszica w Gnieźnie. Przedszkolaki zapoznały się ze sposobem zapisania się do biblioteki, oglądały ciekawe, nowoczesne książki, poznały zawód bibliotekarza.
Uczestniczyliśmy także w zajęciu bibliotecznym pt. ,,Uśmiechnij się - książki o wartościach i uczuciach". W trakcie zajęć dzieci poznały różnorodne wartości takie jak: szczęście, radość, przyjaźń, odwaga, dobroć, szacunek, prawda, odpowiedzialność itp..
Potrafiły także rozpoznawać różne emocje przy pomocy mimiki (radość, smutek, rozczarowanie, żal, złość itp.). Dowiedziały się, że należy pomagać zwierzętom bo zwierzęta też mają uczucia. Rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych. To było pouczające spotkanie. Już niedługo znowu zawitamy do biblioteki.

Dnia 26 listopada dwóch przedszkolaków z grupy Sokoły uczestniczyło w w VI Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Przedszkole nr 15 w Gnieźnie. Głównym celem konkursu było: przybliżenie dzieciom polskich poetów, uwrażliwienie dzieci na sztukę, dostarczanie przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych, popularyzacja literatury dziecięcej. Nasze przedszkole reprezentowali: Tymon Góral z wierszem Juliana Tuwima ,,Okulary"oraz Tamara Dobersztyn z wierszem ,,Na wyspach Bergamutach". Dzieci z naszego przedszkola prezentowały się wyśmienicie.  Za występ otrzymały dyplom oraz upominek.

W czwartek 22 listopada Sokoły wybrały się do Urzędu Pocztowego przy ul. Sikorskiego w Gnieźnie. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły jak wygląda poczta w środku oraz wysłały list do Św. Mikołaja.
Wizyta była poprzedzona zajęciami, na których dzieci dowiedziały się w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są etapy drogi listu od nadawcy do odbiorcy. Dzieci mogły poznać jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Zwróciły szczególną uwagę na kolor ubrania służbowego i znaki rozpoznawcze.
Podczas wycieczki przedszkolaki utrwaliły zasady kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.

Dnia 31 października odbył się w grupie IV Dzień Wesołej Dyni. W tym dniu dominował kolor pomarańczowy. Dzieci przyszły przebrane w dynie i inne stroje. Przeprowadzone zostały zabawy z dynią np. ,,Dynia parzy", ,,Slalom z dynią", ,,Ile dyń?". 4-5 latki wykonały także dyniową kukiełkę oraz bawiły się przy muzyce np. taniec z balonem, taniec w parach, kole, solo. Na zakończenie zabawy odbył się słodki poczęstunek. To był radosny dzień.