Działanie skierowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) oraz ich rodziców. Rozpoczęło się jesienią 2019 roku w wybranych bibliotekach publicznych i nadal trwa. Jego celem jest zachęcenie rodziców do przyjścia do biblioteki i praktykowania codziennego czytania ze swoimi pociechami.
Adresaci inicjatywy otrzymają bezpłatnie specjalnie przygotowaną Wyprawkę Czytelniczą, w której znajdą się: książeczka dla dzieci, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, Karta Małego Czytelnika oraz broszura informacyjna dla rodziców.

Karta Małego Czytelnika to zaproszenie do zabawy polegającej na kolekcjonowaniu przez dzieci specjalnych naklejek otrzymywanych w nagrodę za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie minimum 1 książki z księgozbioru dziecięcego. Za zebranie 10 takich naklejek młody czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Zgłoszenie udziału swojego dziecka w akcji (i tym samym otrzymanie Wyprawki Czytelniczej oraz rozpoczęcie zabawy w ramach Karty Małego Czytelnika) będzie możliwe po zapisaniu się do dowolnie wybranej filii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Osoby już zapisane otrzymają Wyprawkę przy najbliższych odwiedzinach Biblioteki po rozpoczęciu akcji.

Ogólnopolska kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami publicznymi.